Cemil Çiçek’ten yeni partilere çağrı

single-image

AKP kurucularından Bülent Arınç’la birlikte görev almayı kabul ettiği Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyelerine yapılan zamla tartışmaların odağına düşen eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı söylenen yeni partilere ilişkin mesajlar verdi.

Karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren’e konuşan Çiçek, yeni bir partinin mevcut sistemle ilgili ne düşündüğünün önemli olduğunu belirterek, “Bu sistem mi revize edilmeli, yoksa parlamenter düzen mi gelmeli, parlamenter düzen isteniyorsa onun parametreleri ne olmalı? Bu sistem iyi de şoför mü kötü, yoksa bu sistemin problemli yanları ne? Bunlar ifade edilmeli” görüşünü dile getiriyor.

Yeni partinin yargıda öncelikle tarafsızlık sorununu nasıl çözeceğini ortaya koyması gerektiğini belirten Çiçek, konuyu ekonomik krize de getiriyor.

Cemil Çiçek, zam tartışmaları sonrası yaptığı açıklamada, bu maaşı almadığını ve bağışladığını açıklamıştı.


“Türkiye’de ekonomik bir sorun var, bu bir gerçek” diyen Çiçek, “Onun için yeni partinin bu ekonomik sorunları nasıl çözeceğine ilişkin çok net bir görüşü olmalı” ifadesini kullanıyor.

Dış politika da sıkıntılı bir dönem yaşandığını kaydeden eski Meclis Başkanı, “Ancak bu sorunların bir kısmı çok derin köklere sahip. Diyelim PKK. Yeni parti genel geçer ifadelerle değil, açık ve net diyelim AB ile, ABD ile, Rusya ile, Çin ile, İslam dünyası ile ilişkileri nasıl sağlıklı hale getireceğine dair çerçeveler ortaya koymalı” çağrısı yapıyor.

Çiçek’e göre, “bagajı olanlar”la kurulacak bir parti yola sakat çıkar ve bagajlarla boğuşur...

AKP’yi kastederek, “Mevcudun toplumla ilişkisinde problemler oluşmuşsa, o da demokratik bir tevbe yapmalı, hatalarını görmeli, kendini güncellemeli” diyen Çiçek, “Anavatan Partisi, hem kuruluş safhası hem de dağılma süreci açısından yeni parti girişimleri için de mevcut partiler için de iyi bir örnektir” yorumunu yapıyor ve ekliyor:

“Anavatan Partisi, Turgut Özal’ın Aydınlar Ocağında verdiği bir konferanstaki düşüncelerinin siyasi parti hüviyetine bürünmesidir. Sorunlar tespit edilmiş, çözüm yolları belirlenmiş, öyle yola çıkılmıştır. Dağılma sürecinde de sorunlar görülmemiş, yolsuzluk sanığı bir adam Milli Savunma Bakanı yapılmış, Papatya rezaleti ortaya çıkmış, içerde sancılar oluşmuş ve Anavatan tarihe gömülmüştür.”

ilginizi Çekebilir