TÜM TÜRKİYE’DE TEHLİKE, 32 mahalle karantinaya alındı...

single-image


Tarım ve Orman Bakanlığının Çanakkale’de Genç Çiftçi Projesi kapsamında dağıttığı 70 küçükbaş hayvan öldü. 32 mahalle keçi vebası nedeniyle karantinaya alındı.

Rant uğruna ülkenin uğratıldığı zarar gözler önünde...

Birileri bu hayvanları dışarıdan getirip Konya menşeili mi gösterilerek dağıtıldı?

Devletin bir bakanlığı nasıl böyle bir hataya düşer?

Hata olarak mı görmek lazım?

Memleket tam bir buhran içerisinde, kurumlar birilerinin arpalığı olarak kullanılıyor...

Yandaş ithalatçılara tanınan imtiyazlar ile kazanç uğruna yok edilen değerlerin bilançosu ağırdır...

Devlet mekanizması  çalışmıyor, denetlemiyor, yandaşa yol veriyor ve onlar rantı bölüşüyor...

Yurt dışından hastalıklı hayvan ithal etmek hiç bu kadar kolay olabilir mi?

Emperyal politikalarla yerli üretimi bitirirseniz, tüccar zihniyeti ile hareket ederseniz işte Ortadoğu ülkeleri ortada, onlardan biri olup çıkarsınız..

Belki de tüm çaba bunun için...

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Genç Çiftçi Projesi kapsamında Çanakkale’de yaşayan 10 çiftçiye dağıtılan 70 koyun kısa sürede hayatını kaybetti.

Birer birer ölen hayvanların keçi vebası nedeniyle ölmüş olabileceği bildirildi. CHP, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Çanakkale merkeze bağlı yedi köyden çiftçilerin katıldığı program kapsamında dağıtılan koyunların telef olma süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Grubu, Bakanlığın çiftçilere hibe edilen hayvanların kulak küpelerine bakıldığında, Konya’dan getirildiğinin görüldüğünü ancak küpelerin Konya’yı gösterse de hayvanların yurt dışından getirtilmiş olabileceğini ifade etti.

TÜM TÜRKİYE’DE TEHLİKE

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale ve Kepez Belediyelerine gönderdiği bir yazı ile Merkez Kurşunlu Köyü’nde ‘Koyun-Keçi Vebası’ hastalığının çıktığını belirtti ve 32 mahalle için karantina kararı alındığını duyurdu. Olayların incelenmesi için aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in de bulunduğu milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu Araştırma Önergesi’nde şu ifadelere yer verildi:

“Kurban Bayramı öncesi Bakanlık projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanlarda son derece bulaşıcı bir hastalık sonucu ölümlerin görülmesi ve Çanakkale Merkez ilçenin karantinaya alınması büyük bir ihmal ve sorumsuzluğun göstergesi. Bakanlık eliyle Çanakkale’de kurban bayramının başlamadan adeta bitmesine neden olan bu beceriksizlik ve ihmal zincirinin sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Hasta hayvanların kontrolden geçirilmeden çiftçilere hibe edilmesi, sadece Çanakkale’de değil, tüm Türkiye’de bayram öncesi çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır.”

Önergede ihmaller zincirinin araştırılması ve sorumluların ortaya çıkarılması istendi. (HABER MERKEZİ)

ilginizi Çekebilir