yaralı durumdaki 21 kişi, çevredeki hastanelere sevk edilmiştir

single-image


Art arda gelen felaket haberlerine birde uçak kazası eklendi...

Bu kazada can kaybının olmaması en büyük teselli...

Ama İdlib'te şehit olan askerlerimizin ardından çığ felaketinde yitirdiğimiz canlar tüm ülkeyi acıya boğdu...

 ----------- 

Sabiha Gökçen Havalimanı'na akşam saatlerinde inmeye çalışan Pegasus Havayoları'na ait İstanbul-İzmir seferini yapan uçak pistten çıktı. Uçak 3 parçaya ayrılırken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, can kaybı olmadığını, yaralıların tahliye edildiğini söyledi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, uçakta bulunan 171 yolcu ve 6 mürettebattan yaralı durumdaki 21 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayoları'na Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, deniz üzerinden iniş yaptıktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıktı. Konunun aktarılması üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Uçakta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Hasar oluşan uçaktaki yolcular tahliye edilirken, Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesi gereken uçakların İstanbul Havalimanı'na yönlendirildiği öğrenildi. Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı ancak yaralıların bulunduğu öğrenildi. 

YERLİKAYA SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçağa ilişkin, "Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, Twitter hesabından kazaya ilişkin yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"İzmir-İstanbul seferini yapan bir yolcu uçağı,Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan kısa bir süre sonra pistten çıkmıştır. Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır." 

21 KİŞİ YARALANDI

Vali Yerlikaya, daha sonra yaptığı açıklamada “Uçakta bulunan 171 yolcu ve 6 mürettebattan yaralı durumdaki 21 kişi, çevredeki hastanelere sevk edilmiştir" ifadelerini kullandı. 

BAKAN AÇIKLADI: CAN KAYBI YOK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçağın pistten çıkmasına ilişkin, "Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkanlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları. Yaralıların tahliyesi devam ediyor. 177 yolcu, bunun 2'si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta" dedi.

NTV canlı yayınında kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turhan, şunları kaydetti:

"Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkanlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları. Yaralıların tahliyesi devam ediyor. 177 yolcu bunun 2'si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta. Aldığımız bilgilere göre sert iniş sonucu pist başından çıkarak araziye sürüklendi. Uçakta kırım oluştu. Yolcuların önemli bir kısmı kendi imkanlarıyla uçağı terk etti. İçeride olanlar da ekiplerimiz tarafından tahliye dilmeye çalışılıyor."

SERT İNİŞ SONUCU...

Turhan kazanın oluş şekline ilişkin ise "Bize gelen bilgiye göre kaza sert bir iniş yapıldığı ve hızını kesemeyip pist başından araziye çıkması sonucu oluştu. Pilotlarla bir irtibat hala kurulamadı. Oradaki arkadaşlarımızla görüşüp anbean bilgi alıyoruz. 32'ye yakın ambulans olay yerine gitti. Bunlarla yaralılar hastanelere sevk ediliyor" ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

SON 2 YILDA 3'NCÜ KAZA

Pegasus Havayolları'na ait uçaklar son 2 yılda 3'üncü kez iniş sırasında pistten çıktı. İstanbul-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak, 13 Ocak 2018 günü Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pist başında manevra yaparken kontrolden çıkmıştı. 7 Ocak 2020 tarihinde yaşanan ikinci kazada ise Şarika-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada pistte tutunamayarak pistten çıkmıştı.

ilginizi Çekebilir