Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un Ütopik İddiaları ve Son Zamanların "İş, Aş" İntiharları

single-image

Covid-19 vaka sayıları, depremlerin şiddet büyüklüğü ve bunun gibi devlet ile halk arasındaki asla sır olarak tutulmaması gereken şeylerden biri de işsizlik oranlarıdır. Her ne kadar Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk refah içerisinde yaşadığımızı, işsizliğin Türkiye'de bittiğini söylüyor olsa da, TÜİK işsizlik oranını yüzde 1,1 gerileyerek Eylül ayında yüzde 12,7 olarak ölçse de intihar haberleri bunun tam tersini gösteriyor bizlere.

Hadi refah dolu ülkemizde son zamanlarda yaşanan intihar ve teşebbüslerinin birkaçını hatırlayalım...

-Son olarak Samsun’da cebindeki nottan borçlarının çıktığı ve kanser hastası eşine solunum cihazı alamadığı için bunalıma girmesi sonucu eline “iş-aş” yazdıktan sonra intihar eden 45 yaşındaki M.I isimli vatandaşı duymuştuk.

-Ardından dün de bir teşebbüse rastlandı. Nazilli'de evli ve bir çocuk babası E.E (25), ekonomik sebepler nedeniyle "Ekmek alacak param yok" yazılı not ile birlikte intihara teşebbüs etti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk iki gün öce, "Yoksulluk, artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı" demişti.Geçtiğimiz yıl, Denizli’de bir sağlık merkezinde çalışırken işten atılan 26 yaşındaki Osman Karul, işsizlik nedeniyle girdiği bunalımın ardından hayatına son verdi.

 -Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki U.Z.Ş, geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti. U.Z.Ş'nin bir süredir işsiz olduğu öğrenildi.

 -Gebze ilçesinde yaşayan ve dış cephe işiyle uğraşan 39 yaşındaki Levent Akar, borçlarını ödeyemediği ve geçinemediği için iş yerinde yaşamına son verdi.

 -Antalya'da işsiz olduğu için bunalıma girdiği iddia edilen jeofizik mühendisi 38 yaşındaki Ercan Özer, oturduğu apartmanın 9'uncu katındaki evin penceresinden atlayarak yaşamını sonlandırdı.
 -İş bulamadığı için maddi sıkıntı yaşayan Hasan M. isimli şahıs, Bolu'da bir inşaat halindeki binanın çatısına çıkarak geçtiğimiz nisan ayında intihar etmek istedi.

 -Uzun süredir işsiz olduğu öğrenilen A.Y isimli kişi, Hatay Valiliği önünde 'Çocuklarım aç' diyerek kendini yakmıştı. İntihara kalkışan vatandaşa yangın tüpleriyle müdahale edilmişti fakat A.Y. hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.
 Ve refah dolu ülkemden kareler...

ilginizi Çekebilir