URFA'DA SEÇMEN MUCİZELERİ...

single-image


Gündeme 16 bin 12 seçmenin seçmen kaydının silinmesiyle gündemegelen Urfa’da 3 bin 847 seçmen Halfeti ilçesine kaydırılmıştı.

Kaydırılan seçmenlerden bin 847’sinin Siyahgül Mahallesi Hastane Caddesi’ndeki 20 dairelik polis lojmanlarında ikamet ediyor olarak gösterildiği ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, en çok seçmen kaydırılan mahallelerin başında Siyahgül Mahallesi yer alırken onu sırasıyla Fırat ve Saylakkaya (Cibin) mahalleleri takip ediyor.

Siyahgül’e 2 bin 265, Fırat’a 352 ve Saklakkaya’ya ise 174 seçmen kaydırılmış durumda.

İlçede 24 bin 148 seçmen sayısı son 6 aylık süreçte 27 bin 335’e çıkmış durumda. Siyahgül’de Hastane Caddesi No: 5 adresinde bulunan polis lojmanına ise bin 306 seçmen kaydedilirken, aynı cadde üzerinde bulunan 19 numarları bir başka polis lojmanına is 541 seçmen kaydedildi. Her iki bina da 5 katlı ve her katta 2 daire bulunuyor. HDP’nin itirazı reddedildi, gerekçe “yeterli delil bulunmaması” Konuya ilişkin HDP, İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz “itiraz dilekçesine yeterli delil eklenmediği” gerekçesiyle reddedildi. HDP Halfeti İlçe Eşbaşkanı Fatma Korkmaz, seçmen kaydırmalarıyla iktidarın seçim hilelerini nasıl yaptığını daha net bir şekilde gördüklerini söyledi.

Seçmen kaydırmaların anayasa ve hukuka aykırı olduğunu dile getiren Korkmaz, İl Seçim Kuruluna itiraz edeceklerini belirterek, parti olarak hilelere gereken cevabı sandıkta vereceklerini söyledi.

Viranşehir’de de bin 262 seçmenin kaydı silindi

Viranşehir ilçesine de toplam 32 ilden 2 bin 250 kişinin kaydırıldığı ve bin 262 seçmen kaydının ise silindiği ortaya çıktı. Viranşehir’in merkez ve kırsal mahallerine yapılan kaydırmalar şu illerden yapıldı: Bingöl, Maraş, Malatya, Siirt, Antep, Muğla, İstanbul, Ağrı, Erzincan, Eskişehir, Adana, Hatay, Adıyaman, Antalya, Tokat, Mersin, Balıkesir, Ankara, Diyarbakır, Kars, Sivas, Manisa, Kastamonu, İzmir, Erzurum, Kırıkkale, Aydın, Konya, Aksaray, Kırklareli, Çanakkale ve Burdur.

Viranşehir Mardin yolu üzerinde bulunan 55 yatak kapasitesine sahip Öğretmenevi’nde 121 seçmen kaydı olduğu belirlendi.

İlçede en çok seçmen kaydırılan mahallerin başında Kışla Mahallesi geliyor. İlçeye 2 bin 250 seçmenin yarısı Kışla Mahallesine, diğer yarısı ise kırsal mahallelere kaydırılmış. Seçmen kaydırmalara ilişkin HDP Viranşehir İlçe Örgütünün İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itirazdan henüz bir sonuç çıkmadığı belirtildi.

ilginizi Çekebilir